Brixly har varit en del av Utsiktens BK:s resa uppåt i seriesystemet och kommer att fortsätta som partner till klubben – oavsett vilken division de spelar i nästa år.

– Framgångarna på planen är oerhört roliga, men ännu viktigare är den insats klubben gör för samhället ute i Västra Frölunda, säger Markus Brink, vd på Brixly.

Årets sensationslag i svensk fotboll är utan tvekan Utsiktens BK. Klubben som numera håller till i Västra Frölunda leder Superettan med stor marginal och har stora möjligheter att nästa år debutera i Allsvenskan.

Brixly har sedan förra året varit en av klubbens största partners och samarbetet kommer att fortsätta även nästa säsong.

– För att kunna fortsätta att utveckla fotbollen i Västra Frölunda och vara en aktör som bygger ett bättre samhälle är vi beroende av partners som delar våra värderingar och visioner. Vi är tacksamma för att Brixly vill vara med på vår resa och stötta oss oavsett hur resultaten på planen är, säger Utsiktens BK:s sportchef Ingemar Lundin.

Utsiktens BK får för tillfället inte spela sina hemmamatcher i Superettan på Ruddalen som inte uppfyller Svenska Fotbollförbundets arenakrav, men hoppas tillsammans med Brixly och andra partners hitta lösningar för att Västra Frölunda-borna ska kunna se elitfotboll på hemmaplan.

– Utsiktens BK är en liten klubb med stora ambitioner och vi, liksom många andra, imponeras av representationslagets framgångar men även av allt annat bra klubben gör i området. Vi ser fram emot att fortsätta vara en del av klubbens satsning, säter Brixlys vd Markus Brink.

SE FLER NYHETER
21 feb. 2024

Dags för byggstart i spännande återbruksprojekt

Utmaningen från det kommunala bostadsbolaget Poseidon var tydlig: Bygg om bottenplan i ett hus till lägenheter genom återbruk och minimal klimatpåverkan.

– Det är ett härligt och lärorikt projekt där vi måste lära oss att tänka annorlunda, säger Christian Bengtson, entreprenadchef på Brixly.

Lär dig mer
30 aug. 2023

Brixly fortsätter som partner till sensationsklubben

Brixly har varit en del av Utsiktens BK:s resa uppåt i seriesystemet och kommer att fortsätta som partner till klubben – oavsett vilken division de spelar i nästa år.

– Framgångarna på planen är oerhört roliga, men ännu viktigare är den insats klubben gör för samhället ute i Västra Frölunda, säger Markus Brink, vd på Brixly.

Lär dig mer
23 aug. 2023

Äldreboende i Kungälv byggs av Brixly

Brixly har fått i uppdrag att bygga ett nytt äldreboende i Kungälv. Byggstart sker under hösten och projektet ska vara färdigställt under slutet av 2025.

Lär dig mer