Thank you and tack nu kör vi! I samma stund som Brexit becomes real, blev Brixlys nya kontrakt klart, and such a beautiful kontrakt it is!
Med start i mars this year börjar vårt lag bygga the new English School in Kungsbacka, tillsammans med Nystad AB.
På Aranäshallens plats kommer 900 students thrive and learn in sprillans nya lokaler på hela 6 300 kvadratmeter. Vi på Brixly are so happy and ser fram emot när det är done deal och skolan är klar, in August 2021. Hurrah!
#brixly #kungsbacka #kungsskolan #engelskaskolan
5 mars 2021
Sund konkurrens
Det har publicerats en artikel om vårt projekt Särö vård- och omsorgsboende. Där berörs även händelser som skedde under ett projekt i Varberg 2014.
28 jan. 2021
BRIXLY tar krafttag mot svartarbete tillsammans med ANSVAR
Byggbolaget BRIXLY har ingått ett samarbete med Sveriges ledande specialist på socialt ansvarstagande – ANSVAR. Detta för att jobba ytterligare och hårdare för en sund konkurrens och mot alla former av oegentligheter och svartarbete i byggbranschen.
Lär dig mer31 dec. 2020
Göteborg förtjänar ett framgångsrikt damlag i fotboll
Vi på Brixly har gått in helhjärtat i Göteborg FC och vi har gjort det för att vi delat samma värderingar, vi har gjort det med målet att göra skillnad och vi har gjort det med långsiktighet i åtanke.
Det är därför med stor besvikelse och sorg som vi idag mottagit beskedet att Kopparbergs Göteborg FC beslutat att lägga ner sin elitverksamhet.